Gigantomani

Dünya üzerindeki En Büyük 16 Şey

Dünyanın bizden çok daha büyük yaratıklar tarafından yönetildiği zamanlar oldu – onlar gerçek tarih öncesi devlerdi. Ancak bugün bile doğa devasa yaratımlarıyla bizi şaşırtabilir.

16. Sekoya Ağacı

Sekoya ağacı bu gezegendeki hacimce en büyük canlıdır. 84 metre uzunluğa ve 8 metre çapa kadar büyüyebilirler.

15. Amfiseliya

Amfiseliya Dünya’da yaşamış en büyük hayvandır. Bu otobur dinozorlar 145-161 milyon yıl önce yaşadılar. 58 metre uzunluğa ulaşabildiler ve bu hayvanın bir omuru 2,5 metre idi.

14. Titanoboa

Titanoboa bir boanın yakın akrabasıdır ama çok daha büyüktür. Titanoboa 58-61 milyon yıl önce yaşadı ve 13 metre uzunluğa ulaşabilirdi. Günümüzde gezegenimizde yaşayan ağsı bir piton sadece 7,5 metreye kadar büyüyebilir.

13. Jackfruit

Jackfruit, dünyada ağaçta yetiştirilen en büyük meyvedir. 90 cm uzunluğa ve 50 cm çapa ulaşabilir.

12. Argentavis

Argentavis 5-8 milyon yıl önce yaşamıştır. Dünya tarihindeki en büyük kuşlardan biridir Kanatlarının yayılması neredeyse 7 metreye ulaşabilirdi ve kemirgenleri yerdi.

11. Thien Duong (Cennet Mağarası)

Vietnam’daki Phong Nha-Kẻ Bàng Milli Parkı’ndaki mağaralardan biri dünyanın en büyük ve en güzel mağarası seçildi. En büyük oda 5 kilometreden uzun, 200 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğindedir.

10. Rafflesia

Rafflesia Dünya üzerindeki en büyük çiçektir. Çapı 100 santimetreden fazla olabilir. Çiçek aynı zamanda çürüyen et kokusuyla da bilinir.

9. İrlanda geyiği

İrlanda geyiği veya dev geyik 2 milyon yıl önce görünmüştür. Ormanlar açık alanlara yayılmaya başladığında, büyük boynuzları (5 metreden geniş) yoğun dallardan geçmelerini imkansız kıldığı için dev geyikler öldü.

8. Devasa Mantar

Armillaria ostoyae (halk arasında Devasa Mantar olarak da anılır), dünyadaki en büyük canlı organizmalardan biridir. Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanı’nda 8,4 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve çoğunlukla yeraltında gizlidir.

7. Merostomlar

Merostomlar bilinen en büyük eklembacaklılardır. 2,5 metreye kadar büyüyebilirlerdi ve 248-510 milyon yıl önce yaşadılar.

6. Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi, canlı organizmalar tarafından yapılan dünyanın en büyük tek yapısıdır. Mercan Denizi’nde bulunan, yaklaşık 344.400 kilometrekarelik bir alanda 2.300 kilometreden fazla uzanır.

5. Dev kısa suratlı ayı (Arcdotus)

Kısa yüzlü dev bir ayı arka ayakları üzerinde ayağa kalktığında 4,5 metre yüksekliğe ulaşabilirdi. Ekstra güçlü çeneleriyle, Buz Devri’nde Dünya’da yaşayan en büyük etobur memelilerden biriydi. Bu ayılar 14.000 yıl önce öldü.

4. Gigantopithecus

Gigantopithecus tüm zamanların en büyük maymunu idi ve yaklaşık 1 milyon yıl önce yaşamıştı. Nadir kalıntılara dayanarak kesin bir sonuç çıkarmak zordur. Ancak bilim adamları bir gigantopithecus’un 4 metre yüksekliğe, 550 kilo ağırlığa sahip olduğuna ve çoğunlukla bambu yediğine inanıyor.

3. Quetzalcoatl

Quetzalcoatl 66-68 milyon yıl önce yaşadı. Gezegen tarihindeki en büyük pterozor ve en büyük uçan hayvandı. Kanat açıklığı 12-15 metre idi ve leş ile küçük omurgalılarla beslendi.

2. Mavi balina

Mavi balina bugün dünyada yaşayan en büyük hayvandır ve aynı zamanda Dünya tarihinin en büyük hayvanıdır. 33 metre uzunluğa ve 150 tona ulaşır. 1960’larda, mavi balinaların neredeyse tamamı öldürüldü ve geriye sadece 5.000 hayvan kaldı. Günümüzde sayıları 10.000’den fazla değil ve bunlardan birini doğada görmek büyük bir keyiftir.

1. Sarcosuchus

Uzun zaman önce modern bir timsahın atası olan sarcosuchus yaklaşık 12 metre uzunluğundaydı. Küçük dinozorları avladı ve ısırığı yaklaşık 33.000-44.000 pound idi ve bu da onu avını ikiye bölebilir hale getirdi.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *