Seyahatleri

Dünyanın en soğuk 10 yeri

Ilıman bir hava çoğu insanın hayaliyken aşırı sıcak ve soğuklar dünyanın bir gerçeği. Özellikle kuzey ve güney kutup bölgelerine yaklaştıkça soğuk hava etkisini daha fazla hissettirirken gezegenimizin denize uzak bölgeleri de bu soğuktan payını almakta.

Kutup bölgeleri dünyanın en soğuk coğrafyaları olarak bilinse de kıtaların iç kısımları da denize olan uzaklıkları nedeniyle benzeri biçimde sert iklim koşullarına sahiptirler.

Pek çoğu yıl boyunca buzlarla kaplı olan bu bölgelerde hava sıcaklığı nadiren ya da çok kısa bir dönemde sıfırın üzerine çıkar.

İşte dünyanın en kuzeyinden en güneyine ve kıtaların en iç kesimlerine kadar yeryüzünün en soğuk yerleri…

Vostok, Antartika

Dünya üzerinde bilimsel araştırmalar için olanları hariç tutarsak insanların yaşamadığı tek kıta olan Antarktika aynı zamanda dünyanın en soğuk bölgesi. Kıtada bulanan Vostok, -90 derecelik sıcaklığıyla dünyanın en soğuk bölgesi.

Plateau İstasyonu, Antarktika

Listenin ikinci sırasındaki yer de Antarktika’dan. Araştırma merkezi olan Plateau istasyonu -87 derece sıcaklık ölçüldü.

Oymyakon, Rusya

Oymyakon, dünya üzerinde insanların kalıcı olarak yaşadığı en soğuk yer olarak biliiyor. Rusya’nın kuzeyindeki bu kasabada kış ayında ölçülen en soğuk hava -72 derece.

Verkhoyansk, Rusya

Rusya’dan listeye giren bir diğer yer yine Sibirya’dan Verkhoyansk. Saka Muhtar Cumhuriyeti’ndeki bu kasabada ölçülen en soğuk hava -70 derece.

Kuzey Buzu, Grönland

Dünyanın en büyük adası olan Grönlad’ta bulunan Kuzey Buzu, dünyanın en soğuk yerlerinden biri. 2.341 metre yüksekliğe sahip olan bölgede hava sıcaklığı -66 dereceye kadar iniyor.

Eismitte, Grönland

Grönland’taki bir diğer soğuk yer Eismitte. Eismitte’de ölçülen en düşük sıcaklık -64 derece.

Snag, Yukon, Kanada

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ülkesi olan Kanada’nın büyük bölümü dondurucu soğuklarla mücadele ediyor. Yukon eyaletindeki Snag de bunlardan biri. Snag’de ölçülen en düşük sıcaklık -63 derece.

Prospekt Creek, Alaska,ABD

ABD’nin ana kara dışındaki eyaleti olan Alaska, dünyanın en soğuk yerlerinden biri. Yüzölçümü bakımından oldukça büyük olmasına rağmen çetin hava koşulları nedeniyle çok az insanın yaşadığı bölgede ölçülen hava sıcaklığı -62 derece.

Fort Selkirk, Kanada

Kanada’nın bir diğer soğuk yeri olan Fort Selkirk’te -60 derece seviyelerinde. Bölge en tehlikeli ama bir o kadar da ilgi çekici bir tren güzergahı.

Rogers Pass, Montana, ABD

ABD’nin kuzeybatısında bulunan Rogers Pass, ülkenin en soğuk yerlerinden biri. Bölgedeki hava sıcaklığı ortalama -57 derece.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *