Gigantomani

Dünyanın En Uzun En Büyük ve İlginç Köprüleri

Coğrafyası ile sahip olduğu ileri mühendislik ve mimarlık yeteneğini birleştiren Çin, dünyanın en önemli köprülerine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en uzun, en büyük, en yüksek ve hatta en büyük cam köprüleri Çin’de bulunuyor. Çin son olarak geçen hafta önce hizmete açtığı dünyanın en büyük iki katlı asma köprüsüyle gündeme geldi. Çin’in ‘en köprüleri’ şöyle:

Dünyanın en uzun 10 köprüsünden 5’i Çin’de

Dünyanın en uzun köprüsü: Danyang-Kunshan Grand

Guinness tarafından dünyanın en uzun köprüsü unvanı verilen bu köprü; Beijing ile Shanghai arasında yer alıyor ve 164,8 km uzunluğunda. 2006 yılında temeli atılan ve 2011 yılında hizmet vermeye başlayan Danyang-Kunshan Grand Köprüsü, 8.5 milyar dolara mal oldu. Köprü, aynı zamanda dünyanın en uzun demiryolu köprüsü unvanını da elinde bulunduruyor.

Dünya ikinciliği Tianjin Grand Köprüsü’nde

Beijing ile Shanghai arasındaki hızlı tren demiryolunun bir parçası olan viyadük tipi bu köprü, Qingxian ve Langfang şehirlerini birbirine bağlıyor. Guinness rekorlarında, dünyanın en uzun ikinci köprüsü olarak yer alan Tianjin’in uzunluğu 113 kilometre. Yapımına 2006 yılında başlanan köprü, 2011 yılında hizmet vermeye başladı.

Qihgdao Haiwan Köprüsü

Dünyanın en uzun dördüncü köprüsü unvanını taşıyan Qingdao Haiwan, 42,58 kilometre uzunluğunda. 35 metre genişliği olan köprünün 5 bin ayağı bulunuyor. Doğal afetlere dayanıklı olması için köprüde 450 bin ton çelik kullanılmış. Aodong Rd, Chengyang Qu, Shandong Sheng ve Qingdao Shi üzerine inşa edilen bu köprünün yüksekliği 149 metredir.

Hangzhou Körfezi Köprüsü

Hangzhou Körfezi Köprüsü, dünyanın en uzun yedinci köprüsü… Çin’in doğusunda yer alan bu köprü; Ningbo ve Jiaxing şehirlerini birbirine bağlıyor. Uzunluğu 35.5 kilometre olan köprü, 5 yılda tamamlanarak 2008 yılında kullanıma açıldı.

Sekizinci sırada Donghai Köprüsü var

Dünyanın en uzun asma germe köprüleri arasında bulunan Donghai, 670 ayak üzerine inşa edildi. “S” şeklinde bir güzergahı olan köprünün uzunluğu 32,5 kilometre. 2005 yılında hizmete açılan köprü, Shanghai Yangshan Port güzergahında hizmet veriyor.

Dünyanın en yüksek köprüsü: Beipanjiang

Çin’in Guizhou eyaletinde yapımı 2016 yılında tamamlanan Beipanjiang Köprüsü, dünyanın en yüksek köprüsü unvanına sahip. Uzunluğu 1.341 metre olan köprü, yerden 570 metre yükseklikte bulunuyor. Ülkenin güneybatısında inşa edilen köprü Yunnan ile Guizhou bölgelerini birbirine bağlıyor. 150 milyon dolara mal olan köprü üç yılda tamamlandı.

Dünyanın en yüksek asma köprüsü

Çin’in Hunan Eyaleti’ndeki Dehang Vadisi üzerinde yer alan Aizhai Köprüsü, dünya mühendislik tarihinde de bir rekora ev sahipliği yaptı. Çünkü 4,5 yılda, iki dağ arasındaki iki tüneli birbirine bağlayan en yüksek asma köprü inşaa edildi. Yerden yüksekliği 355 metre olan köprünün uzunluğu ise 1.176 metre. Köprüde yayalar için de ayrı bir yol bulunuyor.

Deniz üzerindeki en uzun köprü

Tamamlanması 10 yılı aşan ve dünyanın en uzun deniz üstü köprüsü olma özelliği taşıyan Zhuhai Macau Köprüsü’nün maliyeti yaklaşık 20 milyar doları buldu. Özel bir törenle açılan ve yaklaşık 7 kilometrelik kısmı denizin altında tünel olarak inşa edilen köprü, Hong Kong ile anakarayı birbirine bağlıyor. Köprü sayesinde 3 saat olan yolculuk süresi 30 dakikaya indi.

En uzun çift katlı köprü

Yangtze Nehri üzerindeki 1.700 metre açıklığa sahip ilk çift katlı karayolu köprüsü toplam 4,13 kilometre uzunluğunda. Yangtze Nehri üzerindeki 10’uncu köprünün üst katı saatte 80 kilometre hız tasarıma sahip altı şeride sahipken, yine altı şeridi bulunan alt kat saatte 60 kilometre hız tasarıma sahip. Üst katta ayrıca yayaların gezebilmesi için iki kaldırım bulunuyor; alt katta ise iki yaya kaldırımının yanı sıra iki de bisiklet yolu var.

En yüksek cam köprü

Zhangjiajie Cam Köprüsü, Çin’in Zhangjiajie kentinde, Wulingyuan bölgesinde bulunuyor. Turistler için bir cazibe merkezi olarak inşa edilen köprü cam dipli ve şeffaf. 430 metre uzunluğunda olan bu devasa köprünün genişliği ise 4 metre. Toplam 3.4 milyon dolara mal olan köprü, açıldığı günden bu yana dünyanın birçok yerinden turisti ağırladı.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *