Uzay

Dünyanızı sarsacak uzay hakkında 7 gerçek

1. Gece gökyüzüne baktığınızda zamanda geriye bakıyorsunuz

Gece gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar bizden çok uzakta, şimdiye kadar gördüğümüz yıldız ışığının gözlerimize ulaşmak için uzayda seyahat etmesi uzun zaman aldı. Bu, geceye baktığımızda ve yıldızlara baktığımızda aslında geçmişte nasıl göründüklerini deneyimlediğimiz anlamına gelir. Örneğin, parlak yıldız Vega 25 ışıkyılı uzaklıkta bize görece yakın, dolayısıyla gördüğümüz ışık 25 yıl önce yıldızdan ayrıldı; Orion takımyıldızındaki Betelgeuse (resimde) 640 ışıkyılı uzaklıkta iken, İngiltere ve Fransa arasındaki Yüz Yıl Savaşları sırasında ışık 1370 civarında yıldızdan ayrıldı. Gördüğümüz diğer yıldızlar daha da uzakta, bu yüzden onları geçmişlerinde çok daha derin görüyoruz.

2. Mars’ta su var

Pek çok bilim adamı Mars’ta bir zamanlar suyun var olduğuna inansa da, 2008’de NASA’nın Phoenix Lander’ı Kuzey Kutbu’na yakın Mars yüzeyinde toprağı test edip sonunda gezegendeki su buzunun varlığını doğrulayana kadar bu kanıtlanmamıştı. 2011’de Mars Keşif Gezgini, yazın Mars çukurlarında koyu çizgilerin büyümesini ortaya çıkaran görüntülerle akan suyun şimdiye kadarki en ikna edici kanıtını sundu. Araştırmacılar, bu işaretlerin yokuş aşağı akan ve buharlaşan tuzlu su ile tutarlı olduğunu öne sürüyorlar.

3. Aslında Güneş Sistemimizde su olan başka birçok yer var. Hatta bazılarının dev gayzerleri var!

Güneş Sistemimizdeki suyun aslında oldukça yaygın olduğunu keşfettik. Ay’da, Merkür’ün kutuplarında ve asteroit Ceres’te su buzu tespit edildi ve diğer tüm gezegenlerin atmosferinde su buharı izleri tespit edildi. Belki de şimdiye kadarki en heyecan verici keşifler, Europa ve Enceladus’un buzlu uydularındaki, potansiyel yeraltı sıvı okyanuslarından su buharını fışkırtan dev gayzerlerdir.

4. Yay B’de dev bir alkol bulutu var

Yay B, Samanyolu’nun merkezinin yakınında, Dünya’dan 26.000 ışıkyılı uzaklıkta, 463.000.000.000 kilometre çapında ve şaşırtıcı bir şekilde 10 milyar litre alkol içeren devasa bir gaz ve toz molekülü bulutudur. Buluttaki vinil alkol, evrendeki en lezzetli içkiden uzaktır, ancak yaşam oluşturan maddelerin ilk yapı taşlarının nasıl üretildiğine dair bazı ipuçları sunan önemli bir organik moleküldür.

5. Bununla birlikte uzayda kaynayan su dev, dalgalı bir balon üretir.

Su Dünya’da kaynadığında binlerce küçük baloncuk oluşturur. Bununla birlikte uzayda kaynayan su dev, dalgalı bir balon üretir. Bilim adamları bunun yerçekimine eşlik eden konveksiyon ve kaldırma kuvveti eksikliğinden kaynaklandığına inanıyor.

6. İnsan beyni bilinen evrendeki en karmaşık nesnedir

Beyinlerimiz, yüz milyar nöronlu, katrilyon bağlantıya sahip oldukça karmaşık nesnelerdir ve bu organik süper bilgisayarın nasıl çalıştığı hakkında hala çok az şey biliyoruz. Ama insan beyninin şimdiye kadar keşfettiğimiz en karmaşık şey olduğunu biliyoruz. Bize dili ve kültürü, bilinci, benlik fikrini, öğrenme ve evreni anlama ve onun içindeki yerimizi düşünme yeteneği oluşturma gücü verir. Hatta oldukça kullanışlı olan dahili bir “yerçekimi modelimiz” bile var.

7. Merkür’de bir gün bir yıldan iki kat daha uzun sürer

Teknik olarak bir Merkür günü 59 Dünya günü sürerken, bir yıl 88 gün sürer.

Ancak, Merkür’ün çok eksantrik yörüngesi ve Güneş’le hizalanması nedeniyle, “güneş günü” olarak bilinen gün doğumundan gün doğumuna kadar geçen süre 176 Dünya gününe eşittir – bir Merkür yılının iki katıdır.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *